Udostępnij ten artykuł

Największym problemem świeżo upieczonych właścicieli jest sprawa żywienia psa. W obecnych czasach mamy dostęp do wielu karm komercyjnych, gotowych do podania na każdy etap rozwoju zwierzęcia. Część właścicieli jednak zastanawia się czy to wystarczy? Czy trzeba podawać dodatkowo jedzenie gotowane bądź surowe? Niestety sprawa nie jest taka prosta.

Zasadniczo najważniejszy jest wiek zwierzęcia. Inaczej karmimy szczenięta ( do 18 miesiąca a nawet 24 miesiąca życia), inaczej psy dorosłe ( 2-8 lat) oraz psy starsze powyżej 8 roku życia. W wieku młodzieńczym pies bardzo intensywnie rośnie. Niektóre rasy psów olbrzymich potrafią w ciągu miesiąca osiągnąć przyrost wagi ok. 3 kg. Dlatego karma powinna być dobrze zbilansowana i posiadać wszystkie składniki odżywcze, mineralne oraz witaminowe potrzebne do rozwoju. Wygodnym rozwiązaniem są karmy gotowe, bytowe od dobrych producentów tj. Acana, Purina, Hill`s  czy Royal Canin. W kolejnym etapie życia psa dorosłego zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na niektóre pierwiastki oraz spada zapotrzebowanie na energię. W tym wieku często decydujemy się na zabieg sterylizacji czy kastracji. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią, dostosowana karmę ze względu n możliwość pojawienia się problemów  z otyłością. Natomiast psy w wieku powyżej ośmiu lat mają chyba najbardziej różnorodną dietę ze względu na problemy, które mogą pojawić się na tym etapie życia. Dieta taka dobierana jest indywidualnie przez lekarza weterynarii na podstawie problemów, z którymi boryka się pies i jego właściciel. A najczęstszymi problemami są trudności i choroby kostno- stawowe, przy których zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre substancje odżywcze lub dysfunkcje układu pokarmowego.

Diety komercyjne, gotowe maja swoje plusy: nie psuja się szybko, są dobrze zbilansowane oraz wygodne w użyciu (np. w podróży można łatwo i bezpiecznie nakarmić psa).

Często właściciele wolą jednak zaangażować się w przygotowanie posiłków dla swojego pupila stosując żywienie bliższe naturalnemu. Potrzebna jest do tego większa wiedza z zakresu dietetyki, aby nie doprowadzić do niedoborów czy hipowitaminozy. Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszy się dieta surowa BARF ( Biologically Adequate Raw Food)opracowana przez australijskiego  lekarza weterynarii. Opiera się ona na stosowaniu mięsa, ryb oraz ich narządów i kości z dodatkiem surowych jaj i mleka. Jako dieta naturalna jest wysoko przyswajalna przez organizm  i ma zdecydowanie wyższą strawność. Jednakże bardzo często wywołują u psów zakażenia bakteryjne czy pasożytnicze.

Dlatego mając jakiekolwiek dylematy odnośnie żywienia, aby nie szkodzić i wpłynąć na doskonały rozwój swojego podopiecznego zawsze można zasiągnąć porady swojego lekarza prowadzącego , który uwzględni wszystkie jego potrzeby.

Zamknij

About Us

Since its founding in 1995 Columbovet has specialized in animal health products for poultry, pigeons and ornamental birds. In 2002 it expanded its portfolio with products for dogs, cats and companion animals. Our company was the first in Poland to take on the subject of disease prevention and treatment in pigeon keeping.

We collaborate with a number of companies around the world - highly valued top quality brands. That's what makes Columbovet one of the leaders in the market. In cooperation with scientific institutes and within our very own team of qualified specialists, we perfect our products and our portfolio to meet the needs of veterinary doctors, pet lovers and farmers.

O firmie

Columbovet działa na krajowym rynku od 1995 roku jako specjalistyczna firma zajmującą się zdrowiem drobiu, gołębi i ptaków ozdobnych. Od 2002 rok. poszerzyła swoja ofertę o preparaty dla psów, kotów i zwierząt towarzyszących. Firma jako pierwsza w Polsce zaczęła zajmować się chorobami i profilaktyką hodowli gołębi.

Współpracujemy z wieloma firmami na świecie które są wysoko cenione i stawiają na jakość produktów. Ta właśnie współpraca uplasowała Columbovet w czołówce firm wiodących na rynku produktów najwyższej jakości. Stała współpraca z wieloma ośrodkami naukowymi w zakresie badań klinicznych i personel składający się z wyspecjalizowanej kadry pozwala doskonalić preparaty i ofertę firmy w celu wyjścia lekarzom i hodowca z pomocą w walce z chorobami zwierząt.